x

Trwa tarło pstrąga potokowego !

2015-10-30
< wróć do aktualności
Jesień to pora kiedy cykl życia pstrąga potokowego zatacza koło. To właśnie teraz na przełomie października i listopada pstrągi wychodzą ze swoich kryjówek i kierują się w górę rzeki. Tam zbudują gniazda tarłowe, gdzie złożą ikrę. W pogoni za jedną samicą może kierować się nawet kilkanaście samców ! To przepiękny spektakl. Każdy miłośnik dzikiej przyrody powinien zobaczyć to na własne oczy.
Wędkarze który znają etykę wędkarską, przestrzegają zasad oraz nie tylko łowią ale też żyją w myśl wędkarstwa, wiedzą jak ważnym wydarzeniem w ciągu pstrągowego roku jest tarło.
Samce potokowców podczas tarła przybierają piękne ciemne kolory. Są niesamowicie agresywne względem siebie, więc walki na tarle są przedstawieniem zapadającym na długi czas w pamięci. Kilka razy obserwowałem gniazda tarłowe wykopane przez co najmniej pół metrowe samice pstrąga. Nie trudno się domyślić, że takowe silnie przyciągają najpotężniejsze samce. 
Scena rozgrywała się na dopływie rzeki Białki, gdzie głębokość nie przekraczała 30 cm. O dostęp do samicy walczyły dwa pstrągi których wielkość szacuję na 45-50 cm. Walczące ryby zdawały się nie przejmować moją osobą. Dodam, że stałem w odległości nie większej niż 2 m od tarła. W pewnej chwili do gniazda zbliżył się niewielki samiec. Mierzył może z 30 cm. Został błyskawicznie zaatakowany przez wspomniane wcześnie dwa wieksze pstrągi. W panice wyskoczył z wody i wpadł w stertę patyków znajdujących się na brzegu. Gdyby nie moja pomoc pewnie został by tam na zawsze. To obrazuje jak napompowane testosteronem są samce i z jaką agresywnością bronią dostępu do samicy.   Pamiętajmy ! Tarło ryb w warunkach sztucznych, nigdy nie zastąpi naturalnego tarła ryb w rzece. Dla silnej i co najważniejsze zdrowej populacji ryb niezbędne są miejsca gdzie będa mogły odbyć tarło. To właśnie wtedy dochodzi do selekcji. Tylko największe, najbardziej okazałe i najsilniejsze samce będą mogły przekazać swoje geny. Mniejsze egzemplarze nie mają szans w starciu ze swoimi starszymi braćmi, dlatego jajeczka zostaną zapłodnione przez najlepszego samca który aktualnie przebywa w okolicy ! Ryby odbywające gody przyciągają też niestety kłusowników. Dlatego apeluję do wszystkich którzy mieszkają w sąsiedztwie rzek pstrągowych. Zwróćcie uwagę na osoby kręcące się w pobliżu gniazd. Pamiętajcie, że aby w wodzie było dużo ryb muszą przetrwać największe osobniki. To one z roku na rok zapewniają naturalny narybek. Warto więc zadbac o to by przetrwały tarło ! www.gorskierzeki.pl Fly Fishing in Poland
wróć na górę