Tarło pstrąga potokowego na rzece Białce. Obsadzanie ikry w inkubatorach.

2013-11-24 //Wstecz
Tarło pstrąga potokowego na rzece Białce. Obsadzanie ikry w inkubatorach.Jesień to czas tarła ryb łososiowatych takich jak pstrąg czy troć. Oprócz wypuszczania rok rocznie wylęgu jak i narybku pstrąga potokowego do rzeki Białki, rybostan naszej rzeki wspomagamy też w inny sposób. Zakupiliśmy ikrę potokowca która następnie powędrowała do jednego z najczystszych źródlanych dopływów Białki. Zobacz jak wyglądał cały proceder !
 
Wcześnie rano pojechaliśmy do Myślenic do Pana Józefa Jeleńskiego który zajmuje się hodowlą pstrągów potokowych pozyskiwanych z rzeki Raby. Na miejscu spotkaliśmy kilku pasjonatów z Gorlic którzy również przyjechali po ikrę, którą następnie zamierzali obsadzić w inkubatorach w jednym z dopływów rzeki Ropy. Na miejscu trzeba było poczekać zanim ikra, która właśnie została pozyskana z tarlaków odstoi się by następnie bezpiecznie można było ją przetransportować nad miejsce docelowe, czyli nad Białkę. Pan Józef zajmuje się hodowlą pstrągów potokowych rasy Myślenickiej (salmo trutta dorothea). Dzięki grzeczności gospodarza mogliśmy zaobserwować jak obsadza się ikrę w specjalnie przygotowanych skrzynkach wypełnionych żwirem. Po wypełnieniu inkubatorów zabraliśmy swoją porcję ikry i udaliśmy się nad Białkę.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Około godziny 13 byliśmy nad Białką gdzie czekały już na Nas przygotowane wcześniej inkubatory. Kilka poprawek związanych z budową inkubatorów i można było już zakopywać ikrę, która właśnie czekała na brzegu wymieszana z Białczańską wodą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Osadzone jajeczka pstrąga w Białce zaczną ożywać dopiero na wiosnę przyszłego roku. Pierwsze larwy pstrągów zaczną pojawiać się końcem kwietnia, a ostatnie przyjdą na świat w pierwszych dniach czerwca. Do tego czasu możecie na bieżąco sprawdzać na naszej stronie rozwój jajeczek. Co parę tygodni będziemy zamieszczać na stronie gorskierzeki.pl krótkie informacje związane z rozwojem ikry. Jak zawsze nie zabraknie również wielu ciekawych zdjęć.
 
Przy tej okazji chcielibyśmy podziękować również Panu Józefowi Jeleńskiemu dzięki któremu mógł powstać ten interesujący materiał. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta w jego ośrodku.
 
O wszystkim możecie się dowiedzieć obserwując naszą stronę.
 
Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Półtorak przewodnik wędkarski
GORSKIERZEKI.PL NAJLEPSZE WĘDKARSTWO MUCHOWE W SIECI !
 
 

YouTube
instagram