x

Gdzie łowić na muchę ?

2021-03-14
< wróć do aktualności
Rozglądając się nad rzeką za odpowiednią miejscówką która umożliwi nam swobodne łowienie na muchę musimy zwrócić szczególna uwagę na miejsca gdzie rzeka rozlewa się na boki, tworząc spokojnie płynące miejsce w rzece tzw. płanie. Nad rzeką można spotkać wiele takich miejsc, natomiast nie wszystkie z nich dają gwarancję na udane łowienie na muchę. Większość jest nad wyraz płytka co nie pozwoli nam na złowienie dużych ryb.


Jednak zawsze znajdzie się jakiś niewielki dyżurny pstrąg który zbierze naszą muszkę spływającą powierzchnią wody nawet na płytkiej wodzie. Prawdziwą przyjemność sprawi jednak złowienie co najmniej wymiarowej ryby dlatego aby je dopaść trzeba poszukać głębszych miejsc. Klasyczne miejsca gdzie łowimy na suchą muchę ale również na inne metody muchowe to płanie które zaczynają się dużym nurtem który wytraca swoją prędkość i tworzy głębokie miejsce. Taki nurt idealnie natlenia miejsce w którym zazwyczaj grupują się duże ryby szukające schronienia, natlenionej wody a zarazem dużej przestrzeni do polowania. W dużych rozlewiskach na których ternie znajdujemy powalone drzewa, wielkie kamienie oraz wyraźne rynny mamy niebywałą szansę na złowienie bardzo dużych pstrągów czy lipieni. W opisanym miejscu bardzo często lubią przebywać klenie, świnki oraz brzany. Z głębokich kryjówek, miejsc trudno dostępnych, mocnych nurtów oraz zakrzaczonych miejsc czasami na płytszą wodę lubią wychodzić naprawdę rekordowe okazy pstrągów potokowych. Ryby rozmiaru 45-55 cm to prawdziwe rarytasy które złowione na muchę dają niebywałą radość. Takie ryby są osiągalne nawet dla muchowych laików którzy wykażą się uporem i cierpliwością. A złowienie pstrąga potokowego przekraczającego magiczną barierę 60 cm to życiówki na całe lata


Miejsca do łowienia na suchą muchę
Najciekawsze miejsca do łowienia na suchą muchę to takie które nie przekraczają głębokości około 1,5m z tego względu, że głębsze miejsca mogą działać na naszą niekorzyść. Duże ryby trzymają się blisko dna a więc nie zawsze mogą dostrzec pływającą przynętę ( chyba że intensywnie żerują, pływając przy powierzchni). Słusznych rozmiarów pstrąg nie będzie też chciał gonić przynęty która szybko spływa powierzchnią, ze względu na ekonomię czyli stratę energii. Dobieramy miejsce w pobliżu powalonych drzew lub oberwanych brzegów. Chodzi głownie o to by łowić w takich miejscach gdzie pstrąg oprócz otwartej przestrzeni będzie miał miejsce gdzie może się szybko schować. Obławianie zakrzaczonych płani daje najlepsze efekty. Ustawiamy się mniej więcej w połowie rozlewiska, najlepiej około 3-4 metrów poniżej potencjalne kryjówki ryb. W takim sam sposób obieramy miejsce gdy ryby wyraźnie żerują, zbierając muchy z powierzchni wody. Do wody wchodzimy powoli tak aby powstałe przy okazji kroków fale nie spłoszyły ryb. Używamy przyponu konicznego z końcówką najlepiej 0,11 mm. Cieńsze żyłki wymagają bardzo delikatnego sprzętu. Ja sam nie używam cieńszych końcówek ponieważ przy okazji zacięcia dużej ryby jest duże prawdopodobieństwo, że walka na holu będzie przegrana. A więc 0,11mm to optymalna średnica żyłki końcowej na przyponie konicznym.
Zestaw do łowienia na sztuczną muchę
Uniwersalny zestaw jaki pozwoli na na łowienie zarówno na większych rzekach takich jak Dunajec, oraz mniejszych np. Białka to sprzęt składający się z wędki 9 stopowej w 5 klasie AFTM uzbrojonej w pływający sznur. Sznur powinien być w jasnych odcieniach kolorów takich jak żółty czy pomarańczowy. Możemy też z powodzeniem stosować białe sznury. Powierzchnia wody widziana z perspektywy ryby jest lśniąco biała zatem kolory jasne sprawią, że sznur będzie niewidoczny dla ryb a więc nie będzie ich płoszył. Dobierając przynętę kierujemy się obserwacją owadów latających nad wodą. Kiedy roi się duża ilość np. jętki wtedy mamy pewność, że ryby żerują właśnie na tym owadzie. Jeżeli zaś trudno zaobserwować tak zwane oczka możemy użyć much fantazyjnych lub takich które imitują owady żyjące w rzece. Znajomość danego odcinka rzeki daje dodatkową przewagę przy doborze muchy. Warto więc poznawać dany akwen krok po kroku aby zmaksymalizować swoją szansę na sukces. Jeżeli zaś chciałbyś łowić metodą krótkiej nimfy wtedy należałoby się uzbroić w dłuższą wędkę co najmniej 10 stóp, a nawet lepiej 11 w klasie 3 lub 4 AFTM. 


Nie zapominajmy też o muchowym podbieraku. To bardzo ważny element muchowego ekwipunku. Nie raz zdarza się sytuacja, że duża ryba zaczyna szaleć najmocniej dopiero na samym końcu holu czyli podczas podebrania. Brak podbieraka muchowego często powoduje utratę ryby.  Podsumowując. Kieruj się obserwacją wody podczas wyprawy wędkarskiej, dobierając imitację muchy która aktualnie nad tobą przelatuje. Na początku dobieraj takie miejsca które pozwolą ci na bliskie podejście żerującej ryby. Sprawdź zestaw przed wrzuceniem muchy do wody. Pamiętaj o wypuszczaniu ryb i ciesz się łowieniem na muchę !
Tekst i zdjęcia: Przemysław Półtorak GDZIE ŁOWIĆ NA MUCHĘ, WYPRAWY WĘDKARSKIE
wróć na górę