x

Jak rozpocząć naukę łowienia na muchę ? cz.1

2021-01-31
< wróć do aktualności
W ciągu mijających lat wędkarstwo wciąż się zmieniało. Kiedyś był to łatwy sposób na zdobywanie pożywienia a zawody wędkarskie organizowane były na martwej rybie. Dziś było by to nie do przyjęcia, a co więcej u wielu wywołało by oburzenie. Dziś wędkarstwo to jedno z najpopularniejszych hobby w Europie, a wędkarstwo muchowe uchodzi za najbardziej elitarną formę łowienia ryb. Jak więc rozpocząć naukę łowienia na muchę ?



Co to jest wędkarstwo muchowe i jak nauczyć się lowic na muche ?


Moje życie od zawsze jest związane z górską rzeką. Dom rodzinny w którym się wychowałem znajduje się nad samym brzegiem dzikiej rzeki o charakterze Alpejskim. Na myśli mam oczywiście Białkę, która swoje źródła zbiera wysoko w Tatrach. Każdą wolną chwilę spędzałem więc nad rzeką - łowiąc ryby, kąpiąc się w niej lub po prostu się w nią wpatrując. Teraz wiem, że młode lata nauczyły mnie wiele w dziedzinie wędkarstwa muchowego. Mówiąc najprostszym językiem wędkarstwo muchowe oznacza łowienie ryb na sztuczne owady, które często wykonuje się własnoręcznie. Wędkarstwo muchowe dzielimy na 4 pod kategorie. Są to streamer, mokra mucha, sucha mucha i nimfa. Każdy młody adept muchowy w pierwszej kolejności poznaje metodę suchej muchy. Jest to o tyle fajna metoda, że wszystkie elementy począwszy od podania przynęty aż po same branie odbywają się na oczach wędkarza. Dlatego też dla wielu wędkarzy jest to ulubiona forma łowienia na muchę, to też oczywiście metoda sztandarowa tej formy wędkarstwa. Druga rzecz która daje niesamowita frajdę to własnoręczne wykonywanie sztucznych much. Nie jest to w brew pozorom takie łatwe. W latach 80 i 90 muchy wykonywało się jedynie z nici lnianych oraz piórek pozbieranych w oborze. Używano również skór, nawet tych rybich np. z makreli. Sami widzicie, że wędkarze byli bardzo kreatywni a muchy sporządzane były praktycznie z materiałów śmietnikowych. Mimo to łowiły ryby i to całkiem nieźle. Dzisiaj tworzenie sztucznych much to wielka sztuka. Najlepsi fly tierzy potrafią tak odwzorować owada, że po nasiąknięciu wodą wygląda jak prawdziwy, a w wodzie zachowuje się praktycznie identycznie tak jak żywy owad. Organizowane są nawet mistrzostwa w kręceniu sztucznych much a Polska może się poszczycić naprawdę dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Wędkarstwo muchowe możemy podzielić jeszcze w jeden sposób mianowicie na wędkarstwo jeziorowe i wędkarstwo rzeczne. Tak samo jak w rzece, tak i w jeziorze możemy łowić na streamera oraz na sucha i mokra muchę. Łowienie w jeziorze jest o tyle ciekawe, że nigdy nie wiadomo co uwiesi się nam na końcu zestawu. Łowiąc na streamera możemy złowić szczupaka, sandacza, okonia a nawet gdzie nie gdzie niewielkiego suma. Na suchą muchę możemy złowić praktycznie każdą rybę począwszy od uklejek poprzez okonie i jazgarze a na leszczach i kleniach kończąc. Tak więc sami widzicie, że nie trzeba mieszkać na południu Polski aby móc znacząc bawić się wędkarstwo muchowe !


Szur i kołowrotek w wędkarstwie muchowym


Jak już przeczytaliście wyżej, przeważnie wędkarstwo muchowe rozpoczynamy od metody suchej muchy. Skompletujemy więc do tej metody najpierw kołowrotek oraz sznur. Zestaw muchowy składa się oczywiście z wędki oraz kołowrotka a także z sznura muchowego, łącznika, przyponu oraz muchy. Zacznijmy od kołowrotka który w muszkarstwie często określa się mianem młynka. Kołowrotki muchowe używane podczas nauki łowienia na muchę nie są zbyt skomplikowane w porównaniu np. do tych spinningowych. Służą one jedynie do magazynowania linki. Podczas łowienia na suchą muchę hol i tak odbywa się poprzez wybieranie ręką sznura muchowego. Wyjątkiem jest nimfa gdzie kołowrotek powinien być wyposażony w bardzo dobry system hamulcowy. Zostając jednak przy suchej muszce opiszę krok po kroku jak zmontować zestaw. Na kołowrotek nawijamy najpierw backing czyli po prostu podkład pod sznur muchowy. Posłuży on nam jako wypełniacz w kołowrotku a w razie holu naprawdę dużej ryby da nam z nią kontakt w razie gdy wyciągnie ze szpulki cały sznur. Do podkładu dowiązujemy sznur muchowy. I tutaj mamy kolejny orzech do zgryzienia.


Sznurów muchowych na rynku mamy setki jak nie tysiące. Producenci nieustannie wymyślają coraz to lepsze, nowsze rozwiązania które czasem wydają się zupełnie zbędne. Dla wędkarzy najważniejsze jest oznaczenie sznura. Wyróżniamy sznury typu : - DT sznur koniczny zwierzający się po obu stronach ( najbardziej uniwersalny) - L sznur rzadko używany, jednakowy w grubości na całej swej długości. - SH oraz ST dwa sznury również rzadko używane przez Polskich wędkarzy. Używane głównie w wędkarstwie jeziorowym na głębokie wody. - WF szur zwężający się w jedną stronę, często posiadający głowicę rzutową. Tym sznurem możemy z łatwością posłać muchę na dłuższą odległość, nawet pod wiatr. Używany przez doświadczonych wędkarzy.  


Oprócz tego sznury dzielimy na: - F sznur pływający - SF sznur pływający z końcówką tonącą ( doskonały do mokrej muchy) - I (intermediate) lekki sznur, bardzo wolno tonący, może być nawet uzywany przy połowie na suchą muchę. - S sznur szybko tonący używany do połowu na streamery. Tak więc sami widzicie, że nawet sznury muchowe to bardzo obszerny temat, niezrozumiały dla wielu, nawet bardzo doświadczonych muszkarzy. Najbardziej odpowiedni sznur do nauki łowienia na muchę będzie oczywiście sznur typu DTF czyli pływający, obustronnie koniczny. Ten sznur dedykowany jest dla wędkarzy łowiących najczęściej na suchą muchę na niewielkich odległościach, oraz dla tych którzy dopiero co uczą się posługiwać wędką. AFTM – ogólno krajowy wyznacznik klasy sprzętu, wspólny dla wszystkich producentów sprzętu muchowego.


Kołowrotek dobieramy najczęściej do wędki. Czyli wybieramy taką sama klasę AFTM, jaką posiada wędka. Wyjątkiem jest np. wywarzanie długich wędek nimfowych gdzie do wędki dobieramy większe kołowrotki. Wybierając wiec wędkę w 4 klasie AFTM dobieramy do niej kołowrotek w tej samej klasie czyli 4 AFTM. Kołowrotek uzbrajamy w sznur oraz łącznik który połączy nam przypon koniczny z muchą. Ale o tym opowiem wam w kolejnej części !
Tekst i zdjęcia Przemysław Półtorak  NAUKA WĘDKARTWA MUCHOWEGO, KURS MUCHOWY

wróć na górę