x

Lato czas sztucznej muchy

2021-07-20
< wróć do aktualności
Lato to okres wzmożonej aktywności u wędkarzy muchowych. Długi dzień, mnogość owadów oraz doskonałe brania pstrągów oraz lipieni sprawiają, że miesiące wakacyjne to szczyt sezonu muchowego. Czym kierować się podczas łowienia na muchę w lecie i na czym skupić się najbardziej ?
Wędkarstwo na Podhalu w okresie wakacyjnym jest szczególnie przyjemne. Chłodna woda oraz wyjątkowe, świeże i górskie powietrze sprawiają, że chce się być nad wodą przez cały dzień. Lato to więc świetny okres aby odbyć szkolenie z wędkarstwa muchowego oraz nauczyć się kilku nowych rzeczy w tej dziedzinie wędkarstwa. 


Każdy wędkarz muchowy ten bardziej czy też mniej zaawansowany doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najlepsze efekty w łowieniu na muchę uzyskamy podczas rójek much. Rójka owadów to taniec godowy owadów dorosłych (imagines) w czasie którego dochodzi do zapłodnienia. Natrafienie na rójke daję nam prawie 100% pewnośći na dobre brania. Letnie łowienie na muchę nie jest aż tak wymagające jak wiosenne czy jesienne. Ilość owadów na których żerują ryby powoduje, że dobór odpowiedniej przynęty nie przysparza tylu problemów co w innych miesiącach roku. Poza tym bardzo często łowimy suchą muchą, która jest znaczniej łatwiejszą metodą niż np. nimfa czy streamer.


Pora dnia a wędkarstwo muchowe Wakacyjne miesiące oferują niewątpliwie najgorętsze dni w roku. To powoduje, że jednym z najważniejszych czynników wpływającym na aktywność ryb jest pora dnia. Pstrąg to gatunek preferujący zaciemnione, zimne i zakrzaczone rejony rzeki. Zatem aby spotkać się z nim w bardziej dostępnych rejonach rzek (tam gdzie łatwiej go złowić) warto wybrać się na ryby już o świcie. Przełamanie nocy i dnia oraz dnia z nocą to z całą pewnością najatrakcyjniejsze momenty jeżeli chodzi o łowienie pstrągów w lecie. O świcie lub zachodzie pstrągi potokowe wyruszają na łowy, stając się wtedy bardziej śmiałe oraz mniej płochliwe. Łatwiej więc je podejść na odległość precyzyjnego rzutu. Nie raz zdarzyło mi się łowić ładne ryby dosłownie tuż pod nogami. Dlatego wiem, że żerujący pstrąg przykłada dużo mniej uwagi do czujności niż np. podczas odpoczynku. Wakacyjny pstrąg często pojawiają się w niespodziewanych miejscach rzeki. Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić gdzie latem najlepiej ich szukać. Jedno jest pewne. Pstrągi potokowe to ryby uwielbiające dobrze natleniona i zimną wodę. Zatem wszystkie spiętrzenia wody, wodospady, kaskady i potoki łączące się z rzeką to potencjalne siedliska dużych ryb. Jeżeli więc znajdziesz takie miejsca na swojej ulubionej rzece, skup się na nich najbardziej.


Czy warunki atmosferyczne są ważne podczas łowienia na muche ? Ileż to razy wybierając się na nasze bankowe i wyczajone miejsca, wracaliśmy do domu o kiju. Na pogodę, ciśnienie i inne warunki atmosferyczne nie mamy wpływu. Możemy się jednak nauczyć w jakich sytuacjach ryby są najbardziej aktywne. Jest pewna reguła która sprawdza się bardzo często. Otóż w czasie długotrwałych upałów , kiedy poziom wody spada a pstrągi siedzą pochowane głęboko w swoich jamach możemy zapomnieć o dobrych braniach. Pewny dzień dużej aktywności ryb przypada na załamanie się pogody. Wszystkie zawirowania na niebie, czyli – ulewy i zachmurzone niebo, burze czy nawet gradobicia nadają się najbardziej na szukanie dużych ryb. Zmieniająca się pogoda wpływa niebywale na żerowanie u ryb żyjących w górskich wodach. Często zastosowanie dużej glachy w wodzie mocno zmąconej czy nawet w wodzie koloru kawy daje niesamowite wręcz rezultaty. Upalne dni także stwarzają nam pewne możliwości. Lipień jest rybą otwartej wody. Nie potrzebuje krzaków, powalonych drzew czy innych przeszkód aby dobrze czuć się w rzece. Gatunek ten bardzo chętnie współpracuje przez cały dzień. Nawet w czasie upałów ! Pamiętam pewien upalny dzień w którym natrafiłem na spore stadko lipieni. Nałowiłem się wtedy do woli i nawet nie macie pojęcia na jaką muchę. Był to duży chrust na wzór much typu ,,babka” związany na haku #8. Lipienie dostawały istnego szału na widok tej muchy. Tak, więc bardzo dobrą alternatywą na pstrągi są lipienie. Nawet wtedy gdzie na dworze temperatura sięga 30stu stopni ! Wakacyjne lipienie przebywają całymi rodzinami najczęściej w miejscach z duzym uciągiem wody. Wszelkiego rodzaju nurty na których tworzą się głęboczki to dobre stanowiska tych ryb. W takich rewirach rzeki łowi się najczęściej w ciągi dnia. Natomiast wieczorne łowienie w lecie, to przede wszystkim sucha mucha. A na nią najczęściej łowi się na spokojnych płaniach, ale o tym już zapewne wiesz. Powodzenia !


 W skrócie : - Na ryby staraj się wyruszać o świcie lub tuż przed zachodem słońca - Szukaj ujść niewielkich potoków, tam woda jest lepiej natleniona - Dobieraj takie imitacje much które aktualnie najliczniej występują nad wodą. Nieśmiertelne i uniwersalne wzory much to pheasant tail oraz caddis pupa - Jeżeli najbardziej lubisz łowić na suchą muchę to właśnie lipiec i sierpień stwarzają do tego najlepsze warunki - Trzymaj się zacienionych rejonów rzeki, to miejsca lubiane przez duże ryby - W lecie stosuj niewielkie muchy. Od rozmiaru 12 w górę tj. 14, 16 itd. - Pamiętaj o zasadzie CATCH & RELEASE i ciesz się rybami !
Tekst i zdjęcia : Przemysław Półtorak  WEDKARSTWO NA PODHALU, WYCIECZKI WEDKARSKIE TATRY
wróć na górę