x

Lekcja łowienia na muchę

2021-04-20
< wróć do aktualności
Początek roku to idealny czas aby nauczyć się czegoś nowego. Nasza kolejna lekcja łowienia na muchę odbyła się nad rzeka Białka nieopodal rezerwatu przyrody Przełom Białki. Skupiliśmy się głównie na nauce łowienia na streamera która na wiosnę przynosi najlepsze efekty. Zobaczcie więc jak było tym razem !

Nad rzeką Białką organizujemy lekcje łowienia na muchę już od wielu lat. Opracowaliśmy swój własny i autorski system szkolenia muchowego który sprawdza się i umożliwia szybkie wdrożenie w najważniejsze metody muchowe jakimi są - długa oraz daleka nimfa, sucha mucha oraz streamer. Wczesna wiosna to okres w którym ryby najlepiej reagują na duże przynęty muchowe prowadzone bardzo wolno przy dnie. Dlatego najbardziej odpowiednią metoda muchowa na wiosne jest streamer. Bardzo dobrze sprawdzają się również duże nimfy prowadzone wolno przy dnie. Pstrągi potokowe w tym okresie są wyjątkowo ospałe i niechętnie udają się w pościg za szybko prowadzoną muchą. Dlatego bardzo ważne jest aby dać im czas i pozwolić podpłynąć do przynęty tak aby mogły ją pochwycić. Na ograniczoną aktywność ryb w głównej mierze wpływa woda pośniegowa która zawiera znikome ilości tlenu. Woda pośniegowa jest też bardzo zimna dlatego wiosną bardzo ważny jest dobór odpowiedniej muchy oraz miejsca połowu na muchę aby skusić rybę do brania. 
Z czego składa się lekcja muchowa ?
Z Panem Rafałem w pierwszej kolejności skupiliśmy się na poprawnym posługiwaniu wędką muchową. Najpierw było troszeczkę teorii o wędkarstwie muchowym a następnie udaliśmy się nad rzekę Białkę. Wędkarstwo muchowe jest dosyć obszerną dziedziną więc nie sposób nauczyć się wszystkiego od razu. Tym bardziej, że każda z metod wymaga omówienia oraz utrwalenia prowadzenia muchy w rzece, ale także na jej podawaniu.  Jako, że obecnie mamy wczesną fazę wiosny skupiliśmy się na łowieniu na streamera, ponieważ jest to na daną chwilę metoda na którą uzyskuje się najlepsze rezultaty. Poprawne poruszanie się w górskiej rzece, rzut wedka muchowa ale także odpowiedni dobór przynęty muchowej do danych warunków - to jedne z najważniejszych tematów na pierwszej lekcji nauki łowienia na muche. Kolejne i niemniej ważne rzeczy to panowanie nad emocjami podczas holowana ryby na delikatnej wędce muchowej a także odpowiednie podebranie ryby. Dla osób już łowiących na muchę od wielu lat, takie szczegóły wydają się mało istotne. Odgrywają jednak niebywałą rolę w poprawnej nauce wędkarstwa muchowego. Dlatego zwracajcie na nie baczną uwagę i do zobaczenia nad wodą !


Teks i zdjęcia: Przemysław Półtorak  LEKCJE LOWIENIA NA MUCHE, NAUKA WEDKARSTWA MUCHOWEGO
wróć na górę