x

Nasze muchowe wyprawy na ryby

2021-05-25
< wróć do aktualności
Jak zawsze o tej porze roku nad górskimi rzekami sporo się dzieje. Muchowe wyprawy na ryby w okresie wiosennym dają dużo zróżnicowanych doświadczeń ponieważ można natknąć się na ciekawe warunki wędkarskie. Na niektórych rzekach woda jest wyższa i wymaga od wędkarza nieco więcej niż w okresie letnim. Dlatego teraz można się nauczyć wiele nowych rzeczy podczas muchowych wypraw.W maju sporo łowimy na muchę nad Podhalańskimi rzekami. Tegoroczna wiosna nie jest niestety wymarzona pod względem pogodowym, ale nawet w czasie ulewnych deszczy można połowić na muchę. W tym miesiącu odwiedziliśmy wiele razy Białkę oraz Biały Dunajec, a także Dunajec. Rzeki nadal niosą wodę śniegową, ponieważ w Tatrach nie rzadkie są jeszcze opady śniegu. Można się więc domyśleć, że aby złowić ryby trzeba poświęcić na to trochę więcej czasu. W czasie naszych muchowych wypraw złowiliśmy wiele pstrągów. Udaliśmy się również na szczupaki które chętnie atakowały wolno prowadzone przynęty prowadzone pod powierzchnią wody. 

Muchowe wyprawy na ryby 
Maj oraz czerwiec to najlepsze miesiące w roku jeśli chodzi o muchowe wyprawy na ryby. W tym okresie duże ryby chętnie wyruszają na otwartą wodę w celu żerowania. Łatwiej więc zachęcić je do brania. W lecie rzeki często niosą dużo mniej wody niż w okresie wiosennym. Powoduje to oczywiście większą ostrożność u ryb co sprawia, że dużo ciężej jest je złowić. W czasie kiedy w rzece jest dużo niższy stan wody ryby szukają schronienia i kryjówek. Wypływają na żerowanie tylko o określonych porach dnia. Najczęściej są to wczesny poranek oraz zachód słońca. Obecnie ryby żyjące w górskich rzekach chętnie żerują praktycznie przez cały dzień. Zobaczcie więc kilka zdjęć z naszych ostatnich muchowych wypraw, organizowanych w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Przełom Białki.
Zarybienie rzeki Białki lipieniem 
W dniu 25.05.2021 do rzeki wpuściliśmy jednoroczne lipienie w ilości 1000 sztuk. Lipień w Białce był obecny od zawsze. A niegdyś rzeka Białka słynęła z wielkich jego ilości. Szybko rozwijający się ruch turystyczny na Podhalu, a także regulacje rzeki spowodowały, że obecnie lipienia jest znacznie mniej. Bardzo ważne jest więc aby zasilać Białkę rybami tego gatunku.  Lipień jest również rybą bardzo trudną w hodowli a każda ryba wyhodowana do rozmiaru 10 cm jest bardzo cenna. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z zarybienia rzeki Białki lipieniem. 
MUCHOWE WYPRAWY NA RYBY, LIPIEN Z BIALKI 
wróć na górę