x

Pstrągi marmurkowe z wyprawy wędkarskiej do Słowenii

2023-04-23
< wróć do aktualności

Nadszedł czas aby podsumować naszą wyprawę wędkarska do Słowenii z roku 2023. Jak zdążyliście zauważyć na Słowenię jeździmy co roku regularnie już od 7 lat. Była to więc już 7 wycieczka w naszym wykonaniu do muchowego raju jakim niewątpliwie jest Słowenia. Cel był oczywiście taki sam jak co roku czyli złowić jak najwięcej pstrągów marmurkowych. Na wyprawie byliśmy tradycyjnie w trzy osoby. Damian pobił swoje rekordy życiowe pstrąga potokowego oraz lipienia a także złowił pstrągi marmurkowe. Tomek pobił swój rekord życiowy pstrąga tęczowego oraz oczywiście zaliczył marmoratę. A ja niespodziewanie pobiłem swój rekord życiowy lipienia który aktualnie wynosi 54 cm, no i oczywiście złowiłem sporo pstrągów marmurkowych. Jak widać połowiliśmy rewelacyjnie zapraszam więc na relację z tego jakże udanego wyjazdu. 


Na wyprawę wędkarską do Słowenii tradycyjnie przeznaczyliśmy 6 dni czyli 4 dni na łowienie i dwa dni na przejazd. Pierwszego dnia trafiliśmy na idealny poziom wody który potwierdził, że możemy się spodziewać dobrego połowu pstrągów marmurkowych. Woda była krystalicznie przejrzysta co nieco utrudniało przechytrzenie ryb. Jednak w kolejnych trzech dniach mieliśmy deszczową pogodę. Stan wody błyskawicznie się powiększył i trzeciego dnia łowienia warunki były bardzo trudne. Drugiego dnia gdy poziom wody na Słowenii przez cały dzień  rósł, ryby stały się mniej ostrożne i bardzo skore do współpracy.


Na samym początku chciałbym wam jednak od razu pokazać rybę wyjazdu. Ten gigantyczny lipień wziął na sam koniec pierwszego dnia na niewielką nimfę pod sam wieczór. Ryba mierzyła 54 cm i jest to mój aktualny rekord życiowy tego gatunku. Niewiele jest rzek gdzie można spotkać tak gigantyczne lipienie jak na Słowenii. Wyjątkowości złowienia tej ryby dodaje też fakt, że na Słowenii tam gdzie szukamy pstrągów marmurkowych nie łowimy zbyt wielu lipieni. Była to więc duża niespodzianka, a rozmiar tego lipienia był naprawdę rekordowy. Zresztą sami zobaczcie, wspaniały okaz !A oto i cel naszej wycieczki. Pstrąg marmurkowy który jest moim ulubionym gatunkiem pstrąga. Wyjątkowo przebiegły, waleczny i bardzo rzadki. Nieokiełznany podczas holu i bardzo zwinny. Pstrąg marmurkowy zajmuje też wyjątkowo trudne stanowiska co powoduje, że hol tej ryby bywa czasami naprawdę szalony.


Pstrąg marmurkowy to świetna sportowa ryba która najliczniej na świecie występuje w Słowenii  !

Słowenia to muchowe eldorado. Tutejsze rzeki oraz ryby są wyjątkowo urokliwe. Pstrągi tęczowe są dosłownie wszędzie. Ich ilość na Słowenii jest po prostu przytłaczająca. Trzeba wyjątkowo umiejętnie dobierać miejsca aby nie łowić właśnie tylko tęczaków ale również inne gatunki takie jak pstrągi marmurkowe czy potokowe. Bo przecież właśnie dla nich w szczególności przyjechaliśmy na Słowenię. Na Słowenii łowiliśmy wspólnie z Damianem oraz Tomaszem. Staraliśmy się możliwie intensywnie wykorzystać warunki aby złowić jak najwięcej ryb. Oprócz pstrągów marmurkowych szukaliśmy też chętnie pstrągów potokowych które również licznie zasiedlają Słowenię. Mimo dość wysokiej wody, ryby są doskonale widoczne. Łowimy na wypatrzonego. W ten sposób można dobrze ocenić podejście do ryby na odległość precyzyjnego rzutu.Pięknie wybarwiony pstrąg potokowy z niewątpliwą domieszką marmurka.
Słoweńskie pstrągi to prawdziwi drapieżnicy. Sami zobaczcie jak wielkie oczy mają tamtejsze pstrągi. Ewidentnie przystosowane do polowania w ciemnościach. Tutaj akurat pstrąg potokowy z lekką domieszką marmurka.W pobliżu rzeki robimy sobie krótką przerwę w miejscowym barze na małe co nieco !
W tym miejscu Damian traci rybę wyjazdu. Rybę wypatrzyliśmy z brzegu był to pstrąg marmurkowy na moje oko gdzieś 75 cm. Zbierał bardzo intensywnie owady w toni tuż pod powierzchnią wody, czasami pobierając suchą muchę. Ryba wzięła w pierwszych rzutach i dosłownie po kilku sekundach holu zerwała zestaw 0,16mm robiąc potężny odjazd w dół rzeki. A poniżej znajdziecie więcej zdjęć z naszego wyjazdu muchowego do Słowenii. Miejmy nadzieję, że czas pozwoli i już w kolejnym roku pojedziemy tam po raz 8. Na wyprawy wędkarskie do Słowenii jeździmy co roku w kwietniu. Jeśli masz pytania związane z wyjazdem oraz datą wyjazdu zachęcamy do kontaktu z nami za pośrednictwem skrzynki pocztowej email: gorskierzeki@gmail.com lub telefonicznie: +48 512619452. 


Damian i Tomek dziękuję za wspólnie spędzony czas oraz zaufanie na Słowenii. Do zobaczenia nad wodą !

wróć na górę