Rozpoczął się bardzo ważny okres w ciągu muchowego roku. Właśnie teraz na wielu rzekach rozpoczyna się tarło pstrągów potokowych. Nie we wszystkich górskich rzekach ten piękny czas zaczyna się w tym samym czasie. Uwarunkowane jest to głównie temperaturą wody. Ryby pochodzące z naturalnego tarła są dużo bardziej wartościowe, niż te które są wpuszczone do rzeki przez człowieka. Są lepiej przystosowane do środowiska w jakim przyszły na świat, niż te pochodzące z hodowli.

Gniazda tarłowe pojawiają się zazwyczaj w dopływach rzek na dnie żwirowym. Za samicą w górę rzeki podąża zwykle kilka samców i adoruje ją do momentu, aż ta wykopie gniazdo i złoży w nim ikrę. Zazwyczaj ikrę zapładnia dominujący, największy i najsilniejszy samiec. Gdy samica pstrąga znajdzie odpowiednie dno, z odpowiednią granulacją żwiru przystępuje do kopania gniazda tarłowego. W momencie gdy samica składa jaja w gnieździe często zdarza się, że kilka samców podpływa do niej, by razem z tym dominującym zalać ikrę mleczem. Gdy samica złoży ikrę zakopuje ją żwirem i odpływa. Ten cykl może powtórzyć się kilkakrotnie, aż samica złoży całą ikrę jaką posiada. Samica która waży 1 kg jest zdolna wyprodukować około 1500 sztuk ziaren ikry. Inkubacja ikry trwa kilka miesięcy w zależności od temperatury wody. Czym woda jest cieplejsza, tym ikra pstrąga szybciej dojrzewa. Zazwyczaj pstrągi wykluwają się w marcu lub na początku kwietnia. Małe pstrągi zaraz po wykluciu się z ikry posiadają woreczek żółtkowy który odżywia je w pierwszych dniach życia. Gdy młode pstrągi potokowe go zaabsorbują zaczynają aktywnie szukać pokarmu i żerować.
Już od kilkunastu lat wspomagamy populację pstrągów potokowych w Białce nie tylko poprzez ciągłe zarybienia, ale również poprzez budowę inkubatorów na ikrę. Staramy się budować inkubatory naturalne, czyli takie bez skrzynek. Wykopujemy poprostu dołek w żwirze i umieszczamy w nim ikrę, dokładnie tak jak w naturze. Następnie obkładamy gniazdo dookoła dużymi otoczakami aby ochronić ikrę przed wymyciem podczas wezbrania rzeki. Z tych pstrągów które wyklują się z ikry przeżywają tylko te najsilniejsze, a więc najbardziej pożądane dla ekosystemu rzecznego. Białka jako jedna z niewielu rzek posiada jeszcze znakomite warunki dla naturalnego tarła. Jest bardzo dużo żwirowisk nie pokrytych osadami. Pstrągi w Białce rozmnażają się więc naturalnie. Od wielu lat co roku obserwujemy naturalne tarło pstrągów nad Białką.
Postaramy się w tym roku zrobić dla was relacje z naturalnego tarła nad Białką !