x

Wyprawa wędkarska do Słowenii

2024-12-20
< wróć do aktualności

Słowenia 2025 – w poszukiwaniu pstrąga marmurkowego Wyprawa wędkarska z przewodnikiem termin 22-27.04.2025 (zaraz po świętach wielkanocnych) 

Pełne 4 dni łowienia, 2 dni przejazdu. Szczegóły poniżej. Zapraszamy do kontaktu !



Cel podróży :

Jedziemy na Słowenię w okresie w którym przypadają najlepsze brania pstrąga marmurkowego. Rejon w którym będziemy łowić jest z całą pewnością najlepszym miejscem na świecie, gdzie można złowić marmoratę. W tamtejszych rzekach żyje bardzo silna i zdrowa populacja pstrąga marmurkowego, więc złowienie go nie powinno być większym problemem, nawet dla początkujących wędkarzy. Marmorata jest specyficznym gatunkiem zachowującym się zupełnie inaczej niż potok czy tęczak w rzece. Bardzo ważne jest więc poznanie jego zwyczajów. Oprócz marmura możemy liczyć na brania potężnych pstrągów potokowych oraz lipieni, a także mieszanek potoka i marmurka, któego jest sporo.  Jest też bardzo dużo pstrąga tęczowego. Będziemy łowić głownie na nimfę oraz na streamera. 


Co zabrać na wycieczkę ? 

Oczywiście sprzęt. Proszę ograniczyć się do trzech wędek czyli kij do krótkiej nimfy, suchej muchy  oraz streamera. Żyłki od rozmiaru 0,14 – 0,28mm. Muchy muszą być ciężkie najlepiej na wolframie 3,8 lub 4,0 dociążone dodatkowo ołowiem (rozmiary much od 8 do 16). Imitacje Dunajeckich owadów najlepiej w naturalnych barwach, oraz imitacje drobnych rybek takich jak strzebla czy głowacz ( muddlery i zonkery). Niezbędne będą dobre polaroidy które umożliwia wypatrzenie ryby. Na Słowenii często łowi się na tzw. wypatrzonego więc okulary to ważna sprawa. Dwa rodzaje ubioru na słoneczną pogodę oraz na deszcz. 


Podróż :

Spotykamy się 22.04 (wtorek) w miejscowości Nowa Biała (okolice Nowego Targu na Podhalu) o godzinie 9 rano. W zależności od ilości uczestników jedziemy jednym samochodem bądź dwoma. Ta kwestia będzie ustalona dokładnie bliżej terminu. Czas podroży około 9-10 godzin, musimy przejechać całą Słowację oraz Austrię, będziemy przejeżdżać przez stolicę Słowenii Lublane. Powrót do Polski w dniu 27.04 (niedziela) o godzinie 7.30 zaraz po śniadaniu. Na Podhalu powinniśmy być około 19.00.


Zakwaterowanie :

Mieszkamy w pokojach jedno, bądź dwu osobowych. Jest to stara, odremontowana gospoda w regionalnym stylu. Bardzo klimatyczne miejsce prowadzone przez właścicieli z pokolenia na pokolenie. Do łowiska mamy około 100 metrów. Najlepsze miejscówki około 2 km od miejsca zakwaterowania. 


Wyżywienie :

Śniadanie w formie Szwedzkiego stołu rano od 7:00 do 9.00. (regionalne wędliny oraz sery a także jaja z własnej zagrody w różnej formie).  Obiadokolacja  ( Słoweńska kuchnia dwa dania + deser) około 17 lub 18. Napoje alkoholowe oraz nie alkoholowe dodatkowo płatne. 


Opieka podczas wyjazdu: przewodnik Przemysław Półtorak 


Plan wycieczki : 

Po przyjeździe na Słowenię załatwiamy wszystkie formalności. Rozpakowujemy się i idziemy spać. Przez kolejne 4 dni łowimy od świtu ( dla chętnych ) wracamy na śniadanie i ponownie wracamy nad rzekę i łowimy do wieczora. Najlepsze brania przypadają na wczesny ranek oraz po godzinie 15 po południu. Przez 3 dni łowimy na odcinku specjalnym ,,no kill”, jeden dzień przeznaczamy na tzw. strefę okazów gdzie realne jest złowienie marmura nawet do 1 metra długości. W strefie okazów marmorat jest strasznie dużo ponieważ są odławiane z innych miejsc na rzece i przenoszone w tą strefę. Oczywiście co za tym idzie, jest duża presja wędkarska a marmury nie są skłonne do częstych brań. Są dobrze wyćwiczone i bardzo podejrzliwe. Tutaj liczy się cierpliwość oraz kunszt wędkarski. W strefie okazów są ogromne lipienie oraz potężne tęczaki nawet powyżej 80 cm, które są praktycznie nie do wyjęcia. Tutaj złowić można życiówkę praktycznie każdego gatunku który pływa w rzece. Trudno wyobrazić sobie lepsze łowisko muchowe. Pobyt na Słowenii na długo zapadnie każdemu w pamięci. Przepiękne łowiska oraz ogromne, dobrze widoczne z brzegu ryby sprawiają, że jest to prawdziwy muchowy raj. Możliwość złowienia najrzadszego gatunku pstrąga w Europie to kwintesencja muszkarstwa. 


Dodatkowe informacje: 

Warto zabrać doby aparat. Istnieje możliwość wykupienia odpowiednich much u przewodnika ( przewodnik wykonuje muchy na zamówienie). W przypadku braku odpowiednich wędek przewodnik dysponuje całym sprzętem również dla klientów. 


Zapewniamy : 

- opiekę doświadczonego przewodnika

- licencje 

- zakwaterowanie 

- wyżywienie 

- przejazd

- opłaty za autostrady

- ubezpieczenie KL


Więcej informacji pod numerem telefonu 512619452 lub na e-mail gorskierzeki@gmail.com

wróć na górę