x

Zarybienie Białki wylęgiem pstrąga

2024-05-17
< wróć do aktualności

Do rzeki Białki w dniu 7 maja tego roku wpuściliśmy 38 tysięcy sztuk wylęgu żerującego pstrąga potokowego. Zarybienie wylęgiem jest najbardziej wartościową dla przyrody formą zarybienia, ponieważ ryby w krótkim czasie nabierają cech ryb pochodzących z naturalnego tarła. W przyszłym roku o tej samej porze będą miały już ponad 10 cm. Za około 3 lub 4 lata osobniki które przeżyją podejdą do swojego pierwszego tarła, co w tym wszystkim jest właśnie najważniejsze. 


Pstrąg potokowy jest gatunkiem ryby który dosyć szybko rośnie. W optymalnych warunkach rybki w pierwszym roku potrafią dorosnąć nawet do 12-14 cm. W zeszłym roku kiedy monitorowałem bliźniacze zarybienie, wylęg wpuszczony w maju, w sierpniu miał już około 6-7 cm. Jest to bardzo silny przyrost. Ryby były w doskonalem kondycji i żerowały bardzo agresywnie. Pilnowały swojego stanowiska, odganiając inne osobniki. Zachowywały się dokładnie tak samo jak naturalne, dzikie ryby.


Co oznacza hasło wylęg żerujący ?

Wylęg żerujący to taki który zużył już woreczek żółciowy, który każda rybka posiada zaraz po wykluciu z ikry. Woreczek żółciowy zapewnia rybie składniki pokarmowe niezbędne podczas pierwszych dni życia. Woreczek z czasem zostaje wchłonięty a następnie wylęg zaczyna aktywnie pływać i poszukiwać pokarmu. W hodowlach PZW rybki są przetrzymywane jeszcze przez krótką chwilę aż dorosną do około 3-4 cm. Następnie są wpuszczane w najpłytsze dopływy rzek, tak aby mogły samodzielnie nauczyć się żerować, a przy tym nie mieć kontaktu z większymi rybami, które mogły by je pożreć. Z czasem kiedy pstrąg nabiera większej masy i długości zaczyna spływać w coraz to głębsze partie rzeki, by w wieku 2 lat stać się prawdziwym rzecznym drapieżcą, polującym zarówno na ryby jak i na duże owady. To wspaniałe, bardzo ciekawe zjawisko, dające dużo motywacji i radości kiedy się je ogląda na co dzień. 


Do rzeki Białki w dniu 14 maj 2024 powędrował także wylęg żerujący lipienia w ilości 25 550 sztuk. 


Liczymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy się cieszyć z łowienia w pełni dzikich ryb pochodzących z tych zarybień na rzece Białce ! 

wróć na górę