x

Miodobranie w naszej górskiej pasiece. Naturalny miód pszczeli wielokwiatowy.

2014-06-26
< wróć do aktualności
Pasiekę pszczelą prowadzimy wraz z ojcem już dosyć długo. Dokładamy wszelkich starań by nasz miód który pozyskujemy z największą starannością z naszych pszczelich pni, był najwyższej jakości. Proces miodobrania jest bardzo prosty. To nieskomplikowana ,,kradzież" ramek pszczelich z ula następnie odwirowanie plastra i wlanie miodu przez sito do słoika. Bo prostota jest ekologiczna !

Prowadzenie pasieki pszczelej to bardzo czasochłonne zajęcie. Ciągłe kontrolowanie rozwoju rodziny pszczelej zabiera sporo czasu. Aby móc cieszyć się miodem najpierw trzeba zadbać o rodzinę która bez ręki człowieka słabo by się rozwijała. Sprawdzanie czerwiu pszczelego, przegląd ula w poszukiwaniu mateczników, dokładanie ramek czy ich produkcja z węzy... oraz wiele, wiele innych rzeczy które wpływają na jakość i ilość miodu sprawiają, że każda łyżeczka krystalicznego miodu cieszy podwójnie ! 
Ten rok był bardzo trudny dla pszczół. Ulewy jakie przewinęły się przez Podhale w czasie zakwitu mniszka (żółte kwiaty porastające majowe łąki) sprawiły, że jeden z największych pożytków przeszedł pszczołom koło przysłowiowego nosa. Aktualnie cieszymy się miodem wielokwiatowym który właśnie wybieramy wraz z całą rodzinką. Zobacz jak się to odbywa :-)


Ale zanim miód przejdzie przez sita by następnie trafić do słoja trzeba go pozyskać z ula. Tak właśnie wygląda pełna ramka w 100%ach dojrzałego miodu. Jest zasklepiona woskiem pszczelim co oznacza, że można ją już zabrać od pszczół !




Co robimy następnie ? To pytanie należy zadać do mojej życiowej gaździny, która własnie odsklepia ramki z wosku aby można je było wywirować !


Następnie do bębna wirowego a z niego do sita i do wiaderka.


A to już sam koniec ,,taśmy produkcyjnej".






Stuprocentowy, naturalny miód pszczeli jest już gotowy. Nie zawiera żadnych dodatków czy ulepszaczy.  Prosto z ramki do słoika, jak widać na zdjęciach. :-)
Temat trochę dobiega od wędkarstwa muchowego któremu poświęcona jest ta strona ale myślę, że ekologiczne rzeczy też mogą znaleźć tutaj swoje miejsce. Pszczelarstwo jest dosyć słabo rozpowszechnione w naszym kraju więc kilka słów na temat tegoż hobby mogą zaciekawić. 
Chcesz spróbować naszego miodu ? Zadzwoń lub napisz 512619452, e-mail: gorskierzeki@gmail.com
No to smacznego !


Pozdrawiam serdecznie  Przemysław Półtorak przewodnik wędkarski GORSKIERZEKI.PL CIEKAWOSTKI PROSTO Z GÓR !
wróć na górę