x

W maju łowimy na suchą muchę

2021-04-13
< wróć do aktualności
Wiosna się rozpędza a wraz z nią życie w podwodnym świecie ryb. Ciepłe majowe dni a także coraz to dłuższy dzień powodują, że w rzece zaczynają roić się najróżniejsze owady. Ich mnogość powoduje wyraźnie pobudzenie i intensywne żerowanie wszystkich ryb żyjących w górskich rzekach. Dlatego właśnie teraz warto łowić na suchą muchę.

  Maj to wspaniały miesiąc dla wędkarzy muchowych. Dla mnie właśnie maj oraz czerwiec są ulubionymi miesiącami w roku jeżeli chodzi o łowienie ryb na muchę. Początkiem miesiąca, kiedy nie ma jeszcze upałów a rzeka powoli wraca do normy po śniegowych roztopach duże ryby są łatwiejsze do zlokalizowania niż w późniejszym okresie. Bardzo często kiedy pogoda jest odpowiednia zarówno pstrągi jak i lipienie żerują przy powierzchni wody przez cały dzień, dlatego bardzo łatwo je wypatrzeć. W ten czas zbierają owady które płytą po powierzchni wody. W maju możemy stosować bardzo duże imitacje much pływających. Często nawet te największe imitacje które wydawało by się, że są już za duże atakują nawet niewielkie ryby. Właśnie teraz łowienie na suchą muchę jest najprzyjemniejsze. 


Gdzie, kiedy i jak łowić na suchą muchę ?
Sucha mucha to klasyka w wędkarstwie muchowym. Nie trudno się więc domyślić, że istnieje wielu wędkarzy którzy chcą łowić praktycznie tylko na tą właśnie metodę. Należy jednak pamiętać, że na suchą muchę nie zawsze da się łowić. Jest to technika którą z dużym powodzeniem stosujemy gdy poziom wody w rzekach wyraźnie spada w szczególności podczas letnich niżówek. Nie można tego już jednak powiedzieć o wiośnie kiedy woda płynie często podwyższona i zimna. To oczywiście przekłada się na ilość owadów które możemy imitować. Jednak w maju słońce szybko szybuje ku górze i z dnia na dzień jest coraz cieplej, a to pobudza owady do aktywności. Dlatego ryby również mocno się uaktywniają. Warto wybrać się nad wodę późnym popołudniem nad nasze ulubione miejsca w rzece. O tej porze roku sucha mucha jest atrakcyjna dla wszystkich gatunków przebywających w rzece. Również te karpiowate których przecież mamy dużo w naszych rzekach chętnie zbierają owady z powierzchni. Możemy więc śmiało łowić na suchą muchę nie tylko w górach ale również na nizinach.


Przypon do suchej muchy 
Przypon dobieramy do gatunku ryb jakie chcemy poławiać. Pstrągi są mniej ostrożne dlatego końcówka przyponu 0,13mm lub nawet trochę grubsza będzie odpowiednia (muszą być jednak ku temu dobre warunki nad wodą). Ryby bardziej płochliwe jak np. kleń wymagają cieńszej końcówki nawet do średnicy 0,08mm. Możemy je łowić także grubszymi końcówkami jednak wtedy warto zastosować preparatu które będą maskować żyłę na powierzchni wody. Używamy wtedy smarów które odtłuszczają żyłkę czyli będą to preparaty odwrotne do tych które natłuszczają muchę. Smarujemy końcówkę przyponu długości około 70cm. Smary takie zmieszają napięcie powierzchniowe wody i  wtedy przypon płynie tuż pod jej taflą.


Wędki używane do suchej muchy mieszczą się w klasie AFTM od 2 do 6. Najbardziej wygodną wędką będzie ta w klasie 4. Jest to zazwyczaj lekkie i wyczulone wędzisko. Długość wędki również ma tutaj znaczenie bowiem im dłuższa tym cięższa. Nieustanne rzucanie sznurem muchowym na wędkę ciężką było by niekomfortowe dlatego odradzam używania wędek powyżej klasy piątej. 


Kiedy najczęściej używamy sucha muche ?
Sucha mucha jest najczęściej używana w lecie. Jest to czas intensywnych temperatur które ,,wysuszają” rzeki górskie. To także okres kiedy ryby są najbardziej aktywne a co za tym idzie bardziej czujne. Często aby poprawnie lowić na sucha muche trzeba podać przynętę z dużego dystansu. Linki typu WF są stworzone właśnie do dalszych rzutów. Mamy jednak wiele rodzajów sznurów WF różniących się budową. Kształt głowicy sznura decyduje o tym czy jest to linka muchowa do delikatnej prezentacji, dalekich rzutów, czy uniwersalna. Dzięki odpowiedniemu przesunięciu środka ciężkości w głowicy producenci określą do jakich rzutów jest dany sznur. Linki muchowe do delikatnej prezentacji zwykle charakteryzują się stosunkowo cienkim i długim początkiem przechodzącym łagodnie do najgrubszej części głowicy (środka ciężkości), który znajduje się w drugiej części głowicy. W sznurach do dalszych rzutów proporcje te będą zamienione, a w sznurach uniwersalnych rozkładają się równomiernie. Producenci zwykle podają jakie cechy posiada dana linka – różnice są najczęściej niewielkie więc praktycznie każdy sznur WF będzie odpowiedni. W przypadku łowienia na niewielkich rzeczkach lepiej wybrać sznur DT bowiem będziemy najczęściej łowić na dystansach 5-7 metrów więc kształt całościowy sznura ma wtedy mniejsze znaczenie. Przypon to kolejny element zestawu muchowego równie ważny co sznur. Używamy przyponów konicznych czyli takich które zwężają się ku końcowi od średnicy przykładowo 0,30mm do 0,12mm.
Tekst i zdjęcia: Przemysław Półtorak 
wróć na górę