x

Zarybienie rzeki Białki

2021-05-07
< wróć do aktualności
Jak ważne jest zarybienie górskich rzek tłumaczyć nikomu nie trzeba. Oczywiście pstrągi pochodzące z naturalnego tarła są najbardziej wartościowe jednak bardzo ważne jest aby wspierać cały rzeczny ekosystem. Niedawno zarybiliśmy pstrągiem potokowym rzekę Białkę. Zapraszam na krótką relację !
Zarybiamy rzekę Białkę już od wielu lat. Każdego roku do wody trafia pstrąg jednoroczny tzw. 1+, dwulatek pstrąga czyli selekt oraz wylęg pstrąga potokowego. Do Białki trafia również lipień który jest nad wyraz wartościową rybą żyjącą tylko w czystych i natlenionych rzekach. Poprzez zarybienie rzeki wspieramy jej cały ekosystem który w obecnych czasach nie ma najłatwiej. Oczywiście w Białce odbywa się naturalne tarło pstrąga potokowego i jest ono skuteczne. Mamy tutaj mnóstwo miejsc z czystym żwirem w których pstrągi mogą budować gniazda tarłowe w których inkubuje się ikra. Bardzo ważne jest aby w czasie inkubacji na gniazdo nie została naniesiona warstwa mułu lub innego osadu który powoduje, że ikra obumiera. Na szczęście Białka wypływa z Tatr więc mamy wyjątkowo dobrą wodę, więc nie posiada ona zbyt wielu osadów. Nie wszystkie górskie rzeki stwarzają jednak tak dobre warunki rozrodu dla pstrągów potokowych. Sprawa ma się inaczej z rzekami zasilającymi zbiorniki zaporowe i wypływające z nich. Dolna część takich rzek jest wówczas wyjątkowo zamulona oraz porośnięta glonami dlatego pstrągi praktycznie nie mają gdzie budować swojego tarła. W takich rzekach wyjątkowe ważne jest zarybianie regularne, każdego roku. Oczywiście nie wszędzie tak jest. Jedne rzeki mają lepsze warunki dla naturalnego tarła pstrągów, inne mniej. Akurat Białka jest wręcz pod tym kontem doskonała, pstrągi więc licznie budują w niej swoje gniazda tarłowe. Jednym z miejsc które wybraliśmy na zarybienie były okolice rezerwatu przyrody Przełom Białki.
Zarybienie pstrągiem nad Białka
Tym razem do rzeki Białki powędrowało sporo ryb ponieważ było to 3000 sztuk jednorocznego pstrąga potokowego. Pstrąg w tym wieku osiąga rozmiar około 10 cm, jednak zdążają się i większe ryby. Pstrąga rozprowadziliśmy po rzece w miejscach gdzie nie ma aż tak wielu większych pstrągów. W ten sposób będzie miał czas na aklimatyzację w nowych warunkach bez narażania się na ataki ze strony większych pstrągów. Nie można się tego jednak zupełnie pozbyć, bowiem nawet 25 cm pstrąg jest w stanie zaatakować i zjeść pstrąga który mierzy 10 cm. Miałem już taką sytuację kiedy wpuszczałem rybki do leśnego strumyka gdzie zaraz po wpuszczeniu narybku w miejscu pojawił się pstrąg potokowy na oko długości około 25 cm i pochwycił momentalnie jedną z rybek. To daje obraz jakim drapieżnikiem jest pstrąg. Taka sama sprawa tyczy się wylęgu który mierzy około 2 cm. Wtedy z kolei pstrągi jednoroczne są dla nich wielkim zagrożeniem. Trzeba więc tak zarybiać rzekę Białkę, ale także każdą inną, aby pstrągi w różnym wieku nie spotykały się ze sobą. Jest to dosyć trudne, dlatego trzeba dokładnie zaplanować gdzie wypuścić nowe ryby.Zarybienie rzeki Białki odbyło się w dniu 6.05.2021.
Tekst i zdjęcia: Przemysław Półtorak
wróć na górę